Hi2 | های تو

امروز: شنبه 27 دي 1399 ، آخرین به روزرسانی سایت بيش از 5 سال قبل بوده است.

ساعت طرح رولکس مارک walar
چراغ قوه زوم دار پلیس
Avatar

سلام!
هنوز وارد سیستم نشده اید؟
یا عضو سایت نیستید؟

 • ارسال شده: بيش از 10 سال پیش در دانستنی ها ، تعداد نمايش: 19563
  آیا شما می دانید چرا رنگ آسمان آبی است؟
  اگر به مجموعه ای از ملکولها که مستقیما در امتداد خورشید قرار دارند نگاه کنیم، خورشید را اندکی قرمز می بینیم اما همان مجموعه ذرات را اگر از پهلو نگاه کنیم نوری را خواهیم دید که آن مجموعه پراکنده کرده است ( که عمدتا نور آبی است).

  به گزارش فان کلوب، یک عضو انجمن نجوم استان کرمانشاه، گفت: رنگ آسمان ناشی از این واقعیت است که نور با ذراتی که به آنها برخورد می کند (در اینجا منظور ملکولهای تشکیل دهنده جو زمین است) بر هم کنش دارد.

  سعید علی آقایی در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا منطقه کرمانشاه، در خصوص علت آبی بودن رنگ آسمان، اظهار داشت: این فرایند که پراکندگی نام دارد به این صورت است که نوری که به ذره برخورد می کند توسط ذره جذب و سپس در تمام جهات بازتابانده می شود. در این فرایند دو عامل طول مجوج نور و اندازه ذره ای که نور با آن برخورد می کند دخالت دارند.

  وی افزود: بنابر قانون ریل، اگر اندازه ذره کمتر از طول موجهای نور مرئی باشد آن ذره به طور بسیار گزینشی عمل خواهد کرد که یعنی طول موجهای کوتاهتر از بهتر و بیشتر از طول موجهای بلند پراکنده می کنند.

  علی آقایی در ادامه گفت: البته تمام رنگهای نور تا حدی پراکنده می شوند اما ملکولهای جو زمین ( که ابعادشان کوچکتر از طول موج نور آبی است) نور آبی را بیشتر از نور سبز، زرد یا قرمز پراکنده می کند.

  این عضو انجمن نجوم استان کرمانشاه، افزود: در این صورت اگر به مجموعه ای از ملکولها که مستقیما در امتداد خورشید قرار دارند نگاه کنیم، خورشید را اندکی قرمز می بینیم اما همان مجموعه ذرات را اگر از پهلو نگاه کنیم نوری را خواهیم دید که آن مجموعه پراکنده کرده است ( که عمدتا نور آبی است).

  وی درخصوص علت سرخ رنگ بودن غروب خورشید نیز، گفت: غروب سرخ رنگ نتیجه دیگری از پراکندگی است، به هنگام غروب که خورشید ظاهرا به طرف افق حرکت می کند نور آن باید از مواد بیشتری که جو را تشکیل می دهند بگذرد در این حال چون مولکولهای موجود در جو نور آبی را بیشتر از نورهای دیگر پراکنده می کنند رنگهایی که در امتداد خط دید در جو نفوذ می کند رنگ آبی کمتری دارند از این رو ما رنگهایی را که مایه سرخ آن بیشتر است، می بینیم.

  علی آقایی افزود: بنابراین پدیده هایی که شفق و فلق می نامیم نتیجه پراکندگی نور به وسیله ملکولهای موجود در جو است.

  وی در رابطه با رنگ آسمان در ماه، گفت: ماه بر خلاف زمین فاقد جو است و بنابراین آسمان آن رنگ ندارد و سیاه است. وقتی خورشید در هر جایی از سطح ماه غروب می کند آنجا بلافاصله تاریک می شود که این تغییر با افت شدید دما همراه است.
 • کانال تلگرام فان کلوب


  نظرات کاربران
  توجه: امکان ارسال نظر ، تنها برای اعضای سایت ممکن است. لطفاً وارد سایت شوید و یا عضو سایت شوید.
  هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.