Hi2 | های تو

امروز: شنبه 15 آذر 1399 ، آخرین به روزرسانی سایت بيش از 5 سال قبل بوده است.

ساعت طرح رولکس مارک walar
چراغ قوه زوم دار پلیس
Avatar

سلام!
هنوز وارد سیستم نشده اید؟
یا عضو سایت نیستید؟

 • ارسال شده: بيش از 10 سال پیش در متفرقه ، تعداد نمايش: 5847
  کویتی پور: ببخشید مگر جوان ما رقاص است!
  فان کلوب: یکی می گفت که شاید با ریتم تکنو مداحی کردن جوان ها را جذب کند. چه کسی این را گفته من یک ریتم غمگین می خوانم آن وقت ببینید که آیا به دل جوانان می نشیند یا نه.

  غلامعلی کویتی پور مداح و حماسه خوان پیشکسوت به تازگی در گفت وگویی با ارگان رسمی سازمان صداوسیما (هفته نامه سروش) با انتقاد از مسائل مربوط به نوحه خوانی و مداحی گفته است: آقای مداح اگر نمی توانی ملودی بسازی دست بگذار روی تصنیفی که در اذهان عمومی اثر منفی نداشته باشد. باید بگویم این مملکت هم ادب دارد و هم هنر اما اگر گاهی می بینیم اتفاقی دور از این ادب و هنر می افتد، بدانیم سوغاتی است از بیرون که وارد کشور شده است.

  وی حرف های خود را این گونه ادامه می دهد: این همه شاعر فرهیخته در کشور داریم، دست بگذار روی آثار آنها. شما از حماسه ای می خواهی بخوانی که درباره بچه های حضرت زهراست و درباره فجایع کربلا و حق نداری آن را سهل بدانی.

  می گفت که شاید با ریتم تکنو مداحی کردن جوان ها را جذب کند!

  این مداح اهل بیت در ادامه با اشاره به ریتم و ملودی هایی که در شأن کربلا و این واقعه جانسوز نیست، خاطرنشان کرده است: یکی می گفت که شاید با ریتم تکنو مداحی کردن جوان ها را جذب کند. چه کسی این را گفته من یک ریتم غمگین می خوانم، آن وقت ببینید که آیا به دل جوانان می نشیند یا نه.

  ببخشید مگر جوان ما رقاص است!

  کویتی پور دل پری از ریتم تند مداحی ها دارد. وی در بخش دیگری از صحبت های خود می گوید: آنهایی که با چنین ریتم هایی مداحی می کنند، می گویند آقا می خواهیم جوان را جذب کنیم. می گویم ببخشید مگر جوان ما رقاص است که شما با این کارها می خواهید او را جذب کنید. تو که روضه خوان خوبی هستی چرا؟

  غرب دنبال شکستن این تقدس است

  وی در ادامه با تاکید بر ترویج سوگواری اصیل یادآور می شود: هدف ما از پرداختن به این ایام عزیز، زنده نگه داشتن آن است اما گاهی احساس می شود در این مداحی ها به باورها لطمه خورده و به ارزش های ملت ایران دهن کجی می شود. نباید هم دلی محرم و صفر را سبک بشماریم. ما برای خاندانی می خوانیم که با مکتب قرآن آشنایمان کرده اند. امروز غرب به این نتیجه رسیده است که اینها سیدالشهدایی دارند که به راحتی جانشان را تقدیمش می کنند. آن ها دنبال شکستن این تقدس هستند.

  خواندن برا ی خاندان اهل بیت عشق می خواهد

  این مداح چند توصیه هم برای جوانانی که می خواهند، مداحی کنند دارد: من به جوانان توصیه می کنم تو را به خدا یا در این راه قدم برندارید یا اگر آمدید از بزرگان پیروی کنید. توصیه می کنم اول پیش یک استاد موسیقی بروند و با دستگاه های موسیقی آشنا شوند. مداحان باید آشنایی کامل پیدا کنند با زندگی و زمانه اهل بیت. سپس قرائت قرآن را یاد بگیرند. خواندن برا ی خاندان اهل بیت عشق می خواهد و باید جلوی نفس مان را بگیریم و از خدا بخواهیم که لیاقت خواندن برای اهل بیت را به ما بدهد.

  از غمی صحبت می کند که با غم دنیایی فرق دارد

  کویتی پور در بخشی از این مصاحبه با اشاره به اثرگذاربودن لحن و نواهای غم حسینی خاطرنشان می سازد: غم محرم و صفر غم زمینی نیست. این چه سری است که می گوییم حسین (ع) ما را در محضر خدا قرار می دهد و دلمان ره به خدا وصل می کند. نمی دانم این چه سری است که یک خانم فرانسوی مسئول شبکه های اروپایی با شنیدن حیلت رها کن عاشقا، می گوید من نمی دانم این بنده خدا چه می خواند و چه می گوید اما می دانم از غمی صحبت می کند که با غم دنیایی فرق دارد. یک غم آسمانی است. خب این حس را چه کسی به این خانم داده است. خدا شاهد است من این برکت خدایی را می دانم و غرور مرا فرا نخواهد گرفت.
 • کانال تلگرام فان کلوب
  برچسب ها:
  کویتی پور , مداحی , مداح


  نظرات کاربران
  توجه: امکان ارسال نظر ، تنها برای اعضای سایت ممکن است. لطفاً وارد سایت شوید و یا عضو سایت شوید.
  هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.